travem-logo

Gdje se jedu najbolji ćevapi u Sarajevu?

Gdje se jedu najbolji ćevapi u Sarajevu?

21.2.2025. Matija Dokmanović

UPOZORENJE: Postoji 90% šanse da ćete "možda sigurno" naručiti ćevape prilikom čitanja ovog članka😁

article-hero-hero-image

Sarajevo,

Bosna i Hercegovina

Članak se sastoji od:

Naš vodič

Mi OBOŽAVAMO ćevape. Jedno možda „malo više“ od drugog 😁 A već i ptice na grani znaju da se najbolji ćevapi jedu u Bosni. Bilo da je riječ o banjalučkim, travničkim ili sarajevskim, svatko uvijek ima svoje mišljenje koji ćevapi su najbolji. I ta rasprava vodi do mnogih slatkih svađa u našem društvu.


Prilikom našeg zadnjeg posjeta Sarajevu, odlučili smo posjetiti sva poznata mjesta gdje se navodno jedu najbolji sarajevski ćevapi. I zato smo za vas sastavili našu recenziju sarajevskih ćevapa, kako bi i vi mogli znati gdje otići na ćevape prilikom vašeg idućeg posjeta Sarajevu❣️


Ocjenjivati ćemo ih u nekoliko kategorija, a to su: kvaliteta pečenog mesa, kvaliteta lepinje/somuna, kvaliteta kajmaka (koji se naravno, plaća dodatno), kvaliteta luka, kvaliteta usluge te atmosfera i ambijent. Na kraju članka, bit će raspisana tablica za usporedbu ove 3 ćevabdžinice. Ćevabdžinice su recenzirane kronološki, a svaki dan smo za ručak posjetili neku drugu.

Da vas ne iznenadi: U recenziranim sarajevskim ćevabdžinicama se ne služi alkohol.


Ćevabdžinica Željo

Željo je valjda najpoznatija, tj. najrazvikanija ćevabdžinica u Sarajevu. Nalazi su u srcu Sarajeva, u starog gradskoj jezgri Baščaršije. Ovo je toliko popularna ćevabdžinica da postoje 3 lokacije, sve 3 praktički jedna do druge. Kod Želje je valjda uvijek gužva pa postoji velika šansa da ćete čekati u redu prije nego sjednete za vaš stol. Mi smo ovoga puta sjeli u ćevabdžinicu Željo 3. Prostor je čist i ugodan, ali doduše malo uzak, kako bi stalo što više stolova. Često nepoznati gosti sjede jedni do drugih.


Nakon što sjednete za vaš stol, odmah do vas dolazi i jedan od konobara. Osoblje restorana je uljudno i ljubazno. Nije prošla minuta od kako smo naručili naše ćevape i već su bili za našim stolom. Pozitivna stvar je što nema puno čekanja nakon što sjednete za stol. Ema je naručila „desetku“, dok sam ja bio užasno gladan pa sam jadan „morao“ naručiti 15 ćevapa.

Meso ćevapa je odlično, ali ne i najbolje koje sam ikada jeo. Ovoga puta vam neću otkriti koje je za mene najbolje meso u ćevapima, to ostavljam za neki drugi put 😁 Ćevapi su dobro pečeni i sočni, upravo onako kako trebaju biti. Lepinja je sočna, ali ne i natopljena. To opet ovisi o vama, na kakve lepinje ste navikli i kakve volite. U porciji dobijete pola lepinje, tj. veliku lepinju koja je prerezana svojom dužinom na dva dijela. Kajmak je također odličan, kremast i ne preslan. Luk je fin i sitno nasjeckan, ali ga ne dobijete dovoljno (po našem mišljenju). I luk i kajmak vam dolaze unutar lepinje u kojoj se nalaze i sami ćevapi. Moram napomenuti kako imamo osjećaj da smo prije godinu dana u Želji jeli mrvicu bolje ćevape.


Kada se najedete, od vas se očekuje da se ustanete od stola što je prije moguće jer na red za stol čekaju drugi gosti. Sve u svemu, ukupna ocjena ćevabdžinice je 8/10.

Ćevabdžinica “Petica” Ferhatović

Dva dana nakon ručka kod Želje, odlučili smo dati priliku i Ferhatoviću. Riječ je o još jednoj ćevabdžinici koja se nalazi na Baščaršiji. I kod Ferhatovića je često gužva, ali ovaj put je bio taman jedan stol za nas dvoje pa smo odmah sjeli, bez čekanja. Ćevabdžinica je uređena u tradicionalnom stilu, slično kao i Željo. Nisam siguran koliko je veći ili manji sami prostor ćevabdžinice.

Nakon što sjednete, konobar dolazi do vas u roku minutu, dvije. Osoblje je pristojno. Iako se ćevabdžinica zove „petica“ – što označava 5 ćevapa, mi smo svatko naručili po „desetku“. Kroz desetak minuta, stigli su i naši ćevapi. Meso je malo lošije nego kod Želje ili barem daje takav dojam, pošto su ćevapi bili malo prepečeni. Osjetio se miris roštilja na njima, tako da nisu bili toliko sočni. Ista stvar je točna i za lepinju koja je za naš ukus presuha. Isto dobijete „pola“ lepinje kao i kod Želje. Kajmak ovdje dobijete također unutar lepinje, ali nije toliko kremast, već se osjetila zrnatost. Također je i malo preslan. Luk smo dobili unutar male zdjele koju smo dijelili. Luk je kvalitetan i sitno narezan. Ali pošto smo ga dijelili, Ema je izvukla deblji kraj jer sam ga ja zasigurno pojeo više nego ona. Šta ćete, oboje volimo luk, a ćevapi bez luka nisu ćevapi 😀Zbog svega navedenoga, ne možemo Ferhatoviću dati veću ocjenu od 5/10.

Ćevabdžinica "Zmaj“ stanica

Ovo je ćevabdžinica o kojoj sam čuo puno toga pozitivnog, a nikada ju nisam posjetio. Neki tvrde da je upravo ovo najbolje mjesto za pojesti ćevape u Sarajevu. Je li to stvarno tako? Ajmo provjeriti.


Postoji više ćevabdžinica koje nose ime „Zmaj“ u Sarajevu. Mislim da ih je čak 3, a možda i više. Međutim, sve one imaju različite vlasnike, a time i drugačije ćevape. Najbolji „Zmaj“ je definitivno ovaj na autobusnom kolodvoru.


Ovo je prva od 3 navedene ćevabdžinice koja se ne nalazi na Bašćaršiji, već malo dalje od centra grada. Zbog toga je prostor ćevabdžinice puno veći u usporedbi s konkurencijom na Bašćaršiji. Ima mjesta i za parking. Doduše, parking za goste ćevabdžinice je dosta mali, ali postoji i odvojen parking koji se naplaćuje. Mislim da je cijena bila 1 KM po satu (cca 0.50€). Sam prostor unutar ćevabdžinice je velik i prostran, a time su i stolovi veći, a ambijent je ugodan i prozračan.


Međutim, ono što nas je uvelike razočaralo je osoblje ćevabdžinice, Ne mogu reći da je osoblje nepristojno, ali su potpuno nezainteresirani za svoje goste, a dobili smo osjećaj da im se baš i ne da raditi s ljudima u ćevabždinici. Konobar dolazi ubrzo nakon što sjednete za stol, a sami ćevapi nakon manje od 10 minuta.

Oboje smo opet naručili „desetke“ s kajmakom. Meso je fino, sočno, slično kao i Željino, a ćevapi su pečeni točno onako kako trebaju biti. Isto tako, ćevapi su nadprosječno veliki, kao čitavi prsti na ruci (imamo velike prste 😂). Kod Zmaja dobijete čitavu, veliku lepinju što je veliki plus. Zbog svega ovoga, kod Zmaja smo se definitivno najviše najeli. Kajmak je kremast i nije preslan, a dobijete ga unutar lepinje, kao i sami luk koji je opet sitno rezan i sočan. Zatražili smo i više luka uz ćevape, ali ga nismo dobili.

Unutar ćevabdžinice smo koristili i WC koji stvarno ne zadovoljava higijenske standarde. Na jednoj WC školjci nije bilo ni daske. Nema tople vode. Ostalo što se nalazi u WC-u ja zastarjelo i nečisto.


Naš ukupni dojam je veoma čudan, ali ukupan dojam nije dobar kao kod Želje. Naša ocjena je 7/10, ponajviše zbog nezainteresiranog osoblja, a i čistoće WC-a.

I gdje se na kraju jedu najbolji ćevapi u Sarajevu?

Ostavljam vam za kraj tablicu koju smo napravili, kako bi sami mogli odlučiti gdje ćete na ćevape prilikom posjeta Sarajevu.

Ukupne ocjene su sljedeće:

  1. Ćevabdžinica Željo: 8/10
  2. Ćevabdžinica “Petica” Ferhatović: 5/10
  3. Ćevabdžinica "Zmaj“ stanica: 7/10


Sada bi očekivao sve i svašta u vašim komentarima na ovaj članak, ali nažalost (ili ovoga puta – na sreću 😁) nemamo još napravljen taj segment web stranice. Bit će jednog dana i to, a do tada uživajte, pratite i podržavajte naš blog. Podijeli ovaj članak ako ti je bio koristan!


Pogledajte naš video:

Sarajevo,

Bosna i Hercegovina